Realizujte politické ciele vďaka brandingu. Branding je mocným nástrojom politického marketingu. Nezáleží na tom, či ste členom parlamentnej alebo vládnej strany, členom strany, ktorá je parlamentným outsiderom, nezávislý kandidát v komunálnych voľbách či vo voľbách do VÚC. Branding je dôležitou súčasťou efektívnej komunikácie s voličmi. Viete prečo? Pretože, ak neprejdete brandingom trh to urobí za vás. A to asi nechcete, však?
Ak nemáte s marketingom veľké skúsenosti, asi sa pýtate čo to ten branding vlastne je a ako vám pomôže vo vašej politickej činnosti.
Prejdime si to teraz spoločne.
Čo je branding?
Branding je proces tvorby, budovania a udržovania danej značky. Značku ako takú môžeme považovať za súbor funkčných a emočných hodnôt. Tento proces budovania značky a jej posilňovanie prebieha za pomoci rôznych marketingových aktivít. Jeho hlavným zmyslom je odlíšenie produktu alebo služby od konkurečných produktov alebo služieb.
Jednoducho povedané ide o kreovanie vašej identity na politickom trhu.
Branding bol vždy a stále je významnou súčasťou marketingu. No žijeme v dobe kedy sa pojem brand – značka nespája len s firmami, produktmi a organizáciami. Tento marketingový nástroj s rozvojom politického marketingu prešiel aj do politiky. Sám sa však medzi časom vyvíjal. Pozrime sa teraz na to akými fázami od 50. rokov 19.storočia až doteraz samotný branding prešiel a čo bolo v jednotlivých jeho fázach dôležité.
História brandingu
Všetko to začalo ochrannými známkami, ktoré boli považované za záruku kvality. Táto prvá vlna brandingu sa spájala s pojmami ako dôvera, vlastníctvo a predaj cez tlač. Média, ktoré využívali boli predajné miesta, objednávka poštou a tlač.
Po tejto vlne brandingu nasledovala ďalšia – druhá vlna, ktorá sa nazýva racionálny branding a vyznačovala sa odlíšením produktov. Spájala s pojmami ako unikátna vlastnosť produktu, vlastnosti produktov, predvádzanie produktov a veľký nápad. Médiom, ktoré dominovalo tejto ére bola televízia.
Tretia vlna brandingu zapojila emócie a nazýva sa emočným brandingom. Tu je počiatok éry, kedy si značky začali budovať vzťah so svojími zákazníkmi. Spája sa s pojmami ako osobnosť, pyramída brandu, image brandu a s prísľubmi. Dominantným médiom tejto vlny brandingu bola taktiež televízia.
Predposlednou vlnou brandingu je kultúrny branding. Jeho úlohou je kultúrna relevancia. Spája sa s pojmami ako hnutie, manifesty, podiel na kultúre a s poslaním. Média, ktoré tejto ére dominujú sa delia na platené, vlastnené a zaslúžené.
Poslednou vlnou brandingu, ktorá prebieha od roku 2015 je vlna, ktorá sa nazýva značky, ktoré konajú. Ich úlohou je tvoriť hodnoty a byť užitočnými. Spája sa s pojmami ako transformácia, konanie brandu, vyvolávanie zaujatia, správanie, prežívanie. A je charakteristická tvorbou obsahu.
Branding a politika
Hovoríte si no dobre, znie to zaujímavo, ale stále sme vo svete biznisu. Ako je to s brandingom v politike?
O brandingu v biznise je množstvo dostupnej literatúry. Možno ste už niektoré z nich čítali, aby ste sa inšpirovali pri zviditeľnovaní svojej osoby v politike. No je dôležité nezabúdať na fakt, že značky v politike sa od komerčných značiek odlišujú 3 atribútmi:
-
strana = korporátna značka
-
líder strany ako jej hlavná charakteristika
-
politika strany ako jej základná ponuka služieb
Kvôli tomu, že je to práve strana, ktorá je vnímaná ako korporátna značka sú jej politici vnímaný ako produktové značky. V politike je teda hierachia značiek väčšinou dvojstupňová, u komerčných značiek často ide o stupňov viacero.
Existujú 2 základné stratégické rámce, ktoré si volia strany a jej politici v komunikácií vo vzťahu k verejnosti. Ide o dom značiek a značkový dom. Tieto stratégie sú vzájomne protikladné. Jednotliví politici z danej politickej strany sa potom pohybujú na tejto pomyselnej škále vo vzťahu k svojej strane.
V prvej stratégií jednotliví politici vystupujú v podstate ako nezávislé osobnosti a ich prepojenie na stranu ustupuje do úzadia. Je na jednotlivých politikoch, aby zo seba vyťažili maximum. Tento typ stratégie sa používa vtedy, keď sa napríklad preferencie u voličov pohybujú veľmi nízko alebo keď sa strana pokúša osloviť nových voličov.
Druhou stratégiou je značkový dom. Tu vystupuje politik ako reprezentant strany, jej hodnôt a identity. Prepojenie so stranou je systematicky zdôrazňované a v rámci volebnej kampane sa využívajú symboly strany ako logo, farby, vizuálny štýl strany a ďalšie symboly, ktoré sa s danou stranou spájajú. V prípade tejto stratégie je identita strany jediný zdroj z ktorého politici čerpajú pri tvorbe osobnej značky. Používa sa vtedy, ak kandidáti nie sú mediálne známy alebo sú ako osobnosti nevýrazný. Najčastejšie sa používa v krajinách s pomerným volebným systémom.
Ako na osobný branding v politike?
Pýtate sa teraz ako môžete zo seba vybudovať brand ako rádový člen strany či nezávislý kandidát?
Sústreďte sa na tieto veci:
- kto je vaša konkurencia,
- vaše silné stránky,
- na to, čo je pre vás typické,
- na vaše úspechy,
- nájdite si svoje miesto v rámci strany,
- odlíšte sa od konkurencie,
- sústreďte sa nato, aby ste doručovali správne posolstvo, správnym ľudom v správny čas,
- a hlavne nezabudnite byť konzistentní!
Slovami Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu – váš brand je to, čo ľudia o vás hovoria, keď nie ste s nimi v miestnosti.
Autorkou blogu je Mgr. Silvia Tančinová.
Potrebujete poradiť? Doplnili by ste niečo? Máte otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu alebo na
1 myšlienka na “Zoznámte sa s brandigom, mocným nástrojom politického marketingu”