Zoznámte sa s brandigom, mocným nástrojom politického marketingu

Realizujte politické ciele vďaka brandingu. Branding je mocným nástrojom politického marketingu. Nezáleží na tom, či ste členom parlamentnej alebo vládnej strany, členom strany, ktorá je parlamentným outsiderom, nezávislý kandidát v komunálnych voľbách či vo voľbách do VÚC. Branding je dôležitou súčasťou efektívnej komunikácie s voličmi. Viete prečo? Pretože, ak neprejdete brandingom trh to urobí za vás. A to asi nechcete, však?

Ak nemáte s marketingom veľké skúsenosti, asi sa pýtate čo to ten branding vlastne je a ako vám pomôže vo vašej politickej činnosti.

Prejdime si to teraz spoločne.

Čo je branding?

Branding je proces tvorby, budovania a udržovania danej značky. Značku ako takú môžeme považovať za súbor funkčných a emočných hodnôt. Tento proces budovania značky a jej posilňovanie prebieha za pomoci rôznych marketingových aktivít. Jeho hlavným zmyslom je odlíšenie produktu alebo služby od konkurečných produktov alebo služieb.

Jednoducho povedané ide o kreovanie vašej identity na politickom trhu.

Branding bol vždy a stále je významnou súčasťou marketingu. No žijeme v dobe kedy sa pojem brand – značka nespája len s firmami, produktmi a organizáciami. Tento marketingový nástroj s rozvojom politického marketingu prešiel aj do politiky. Sám sa však medzi časom vyvíjal. Pozrime sa teraz na to akými fázami od 50. rokov 19.storočia až doteraz samotný branding prešiel a čo bolo v jednotlivých jeho fázach dôležité.

História brandingu

Všetko to začalo ochrannými známkami, ktoré boli považované za záruku kvality. Táto prvá vlna brandingu sa spájala s pojmami ako dôvera, vlastníctvo a predaj cez tlač. Média, ktoré využívali boli predajné miesta, objednávka poštou a tlač.

Po tejto vlne brandingu nasledovala ďalšia – druhá vlna, ktorá sa nazýva racionálny branding a vyznačovala sa odlíšením produktov. Spájala s pojmami ako unikátna vlastnosť produktu, vlastnosti produktov, predvádzanie produktov a veľký nápad. Médiom, ktoré dominovalo tejto ére bola televízia.

Tretia vlna brandingu zapojila emócie a nazýva sa emočným brandingom. Tu je počiatok éry, kedy si značky začali budovať vzťah so svojími zákazníkmi. Spája sa s pojmami ako osobnosť, pyramída brandu, image brandu a s prísľubmi. Dominantným médiom tejto vlny brandingu bola taktiež televízia.

Predposlednou vlnou brandingu je kultúrny branding. Jeho úlohou je kultúrna relevancia. Spája sa s pojmami ako hnutie, manifesty, podiel na kultúre a s poslaním. Média, ktoré tejto ére dominujú sa delia na platené, vlastnené a zaslúžené.

Poslednou vlnou brandingu, ktorá prebieha od roku 2015 je vlna, ktorá sa nazýva značky, ktoré konajú. Ich úlohou je tvoriť hodnoty a byť užitočnými. Spája sa s pojmami ako transformácia, konanie brandu, vyvolávanie zaujatia, správanie, prežívanie. A je charakteristická tvorbou obsahu.

Branding a politika

Hovoríte si no dobre, znie to zaujímavo, ale stále sme vo svete biznisu. Ako je to s brandingom v politike?

O brandingu v biznise je množstvo dostupnej literatúry. Možno ste už niektoré z nich čítali, aby ste sa inšpirovali pri zviditeľnovaní svojej osoby v politike. No je dôležité nezabúdať na fakt, že značky v politike sa od komerčných značiek odlišujú 3 atribútmi:

 1. strana = korporátna značka

 2. líder strany ako jej hlavná charakteristika

 3. politika strany ako jej základná ponuka služieb

Kvôli tomu, že je to práve strana, ktorá je vnímaná ako korporátna značka sú jej politici vnímaný ako produktové značky. V politike je teda hierachia značiek väčšinou dvojstupňová, u komerčných značiek často ide o stupňov viacero.

Existujú 2 základné stratégické rámce, ktoré si volia strany a jej politici v komunikácií vo vzťahu k verejnosti. Ide o dom značiek a značkový dom. Tieto stratégie sú vzájomne protikladné. Jednotliví politici z danej politickej strany sa potom pohybujú na tejto pomyselnej škále vo vzťahu k svojej strane.

V prvej stratégií jednotliví politici vystupujú v podstate ako nezávislé osobnosti a ich prepojenie na stranu ustupuje do úzadia. Je na jednotlivých politikoch, aby zo seba vyťažili maximum. Tento typ stratégie sa používa vtedy, keď sa napríklad preferencie u voličov pohybujú veľmi nízko alebo keď sa strana pokúša osloviť nových voličov.

Druhou stratégiou je značkový dom. Tu vystupuje politik ako reprezentant strany, jej hodnôt a identity. Prepojenie so stranou je systematicky zdôrazňované a v rámci volebnej kampane sa využívajú symboly strany ako logo, farby, vizuálny štýl strany a ďalšie symboly, ktoré sa s danou stranou spájajú. V prípade tejto stratégie je identita strany jediný zdroj z ktorého politici čerpajú pri tvorbe osobnej značky. Používa sa vtedy, ak kandidáti nie sú mediálne známy alebo sú ako osobnosti nevýrazný. Najčastejšie sa používa v krajinách s pomerným volebným systémom.

Ako na osobný branding v politike?

Pýtate sa teraz ako môžete zo seba vybudovať brand ako rádový člen strany či nezávislý kandidát?

Sústreďte sa na tieto veci:

 1. kto je vaša konkurencia,
 2. vaše silné stránky,
 3. na to, čo je pre vás typické,
 4. na vaše úspechy,
 5. nájdite si svoje miesto v rámci strany,
 6. odlíšte sa od konkurencie,
 7. sústreďte sa nato, aby ste doručovali správne posolstvo, správnym ľudom v správny čas,
 8. a hlavne nezabudnite byť konzistentní!

Slovami Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu – váš brand je to, čo ľudia o vás hovoria, keď nie ste s nimi v miestnosti.

Autorkou blogu je Mgr. Silvia Tančinová.

Potrebujete poradiť? Doplnili by ste niečo? Máte otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu alebo na

1 myšlienka na “Zoznámte sa s brandigom, mocným nástrojom politického marketingu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.