Politická komunikácia – z agory na Facebook

Ktovie čo by povedal Aristoteles na Facebook. Nemohla som si odpustiť túto poznámku, pretože pri štúdiu politológie sme často začínali pri Aristotelovi. A potom človek aj dejiny začne vnímať inak, na SŠ bola pre mňa aj druhá svetová vojna strašne dávno a potom, keď točíte celé dejiny od Aristotela niekoľkokrát, tak sa vám zrazu zdá, že druhá svetová vojna bola včera.

Česká wikipedia hovorí, že: ,,Svobodný občan je ten, kdo může většinu času trávit na (politické) agoře a věnovat se tak záležitostem obce.” Osobne si tak občas pripadám aj na tom Facebooku – viacerí to určite dobre poznáte, ak je aj pre vás Facebook zdrojom informácií o dianí v spoločnosti. Ilustrovať si to môžeme na príklade – pomerne nedávnom prípade Jakub Goda vs. BILLA a predaj časopisu ZEM a VEK. Žeby sa zase až tak veľa nezmenilo?
Facebook už dávno nie je len hračkou na zabíjanie času. Stal sa z neho mediálny nástroj, ktorý majú firmy, politici, ale vlastne každý z nás úplne vo svojej moci. Už to nie sú len média, ktoré majú hlavné slovo, ale každý z nás sa môže verejne vyjadriť s akým-takým zásahom. Dospeli sme do doby kedy celý svet hovorí.
Každú minútu je na Facebooku:
napísaných 317 000 statusov
400 nových uživateľov sa pridá k sociálnej sieti
uploadnutých 147 000 fotiek
zdieľaných 54 000 linkov
(zdroj: https://sproutsocial.com)
Facebooková fanpage sa postupom času stala súčasťou mnohých komunikačných stratégií či už v politike alebo v biznise. Síce nie každý vie tento nástroj správne používať, ale pre tých, ktorým Facebook nie je španielskou dedinou je odmenou vplyv na spoločnosť.
Dalo by sa povedať, že facebooková fanpage je ako záhrada, keď sa o ňu správne staráte, prinesie vám svoje ovocie, či už vo forme zákazníkov alebo voličov, no a keď sa k tomu pridá reklama, tak sa z neho stáva užitočný a mocný komunikačný kanál, či už chcete alebo nechcete. V dobrý rukách, dobrý sluha a v zlých, zlý pán. A ktovie, čo by s Facebookom vymyslel taký Goebells? Že by Cambridge Analyticu?
Ale nech nestraším zbytočne. Takisto aj pre voličov a zákazníkov je to výhodné, pretože sú bližšie k firmám či politickým stranám viac, ako kedykoľvek predtým. Komunikácia od jedného k mnohým sa vďaka nemu stala obojsmernou.
A takisto máme bližšie aj k svojim blízkym. Žijeme v dobe, kedy celý svet máme na jeden klik. Online svet nie je paralelný vesmír, ale stal sa behom niekoľkých rokov pevnou súčasťou sveta a tým aj našich životov. Preto s ním treba rátať pri tvorbe komunikačných stratégií či už v politike alebo biznise.
Pozrime sa teraz na to, ako sa na sociálnej sieti Facebook darí vybraným politickým stranám na Slovensku. (Dáta sú k 22.6.2018).

Zaujímavým sa pre mňa osobne stávajú fakty, že:

najsilnejšia vládna strana má pomerne malú fanúšikovskú základňu na Facebooku – zachvíľu ich možno dobehne nová strana SPOLU
– ďalšia vládna strana MOST – HÍD má tiež pomerne malú fanúšikovskú základňu a pomerne nízky zásah na svoje publikum
najsilnejšia opozičná strana s veľkou fanúšikovskou základňou na Facebooku jej potenciál nevyužíva naplno, podobne ako vládna strana MOST – HÍD má nízky zásah na svoje publikum
nové strany si už pravdepodobne uvedomujú potenciál sociálnych sietí a pracujú na nich v rámci svojich, najmä finančných možností, keďže sa jedná o strany o nové

Pri prieskume medzi jednotlivými poslancami NR SR som zistila, že:

niektorí fanpage ani nemajúzaspali dobu alebo nepovažujú za dôležité byť v kontakte so svojimi voličmi?
niektorí majú málo fanúšikov – pod 1000 fans, čo je na poslancov NR SR veľmi málo. Je to nielen kvôli tomu, že sa jedná o poslancov NR SR, ale aj z dôvodu, že organický zásah fanpage nie je vysoký a ak nepoužívajú reklamu, tak veľa vody na Facebooku nenamútia.
– niektorí komunikujú sporadicky.
nevhodne zvolený typ fanpage – známa osobnosť, facebook však ponúka aj možnosť politik/politický kandidát
– narazila som na jednu fanpage, ktorá má v značnej miere príspevky len v maďarskom jazyku
– ak poslanec NRSR pôsobí aj na úrovni kraja či na komunálnej úrovni týkajú sa jeho príspevky z veľkej časti tejto oblasti
Z toho vyplýva, že facebooková fanpage ako mediálny nástroj v politike má u nás ešte značne nevyužitý potenciál. Najmä v prípade poslancov, ak majú málo fanúšikov a ešte k tomu komunikujú sporadicky. Na jeho správne využitie a využitie jeho potenciálu je potrebné vhodne zvoliť komunikačnú stratégiu, ktorá bude v súlade s komunikáciou strany či už online alebo offline a spolu vytvoria synergický efekt.

Autorkou blogu je Mgr. Silvia Tančinová.

A čo prekvapilo vás? Ako hodnotíte politickú komunikáciu na Facebooku vy? Pozitívne či negatívne? Považujete ju za prínosnú alebo práve naopak? Páčil sa vám blog? Privítali by ste ďalšie podobné blogy? Potrebujete poradiť alebo spravovať fanpage? Napíšte mi do komentárov alebo na silvia@politickymarketing.eu.

1 myšlienka na “Politická komunikácia – z agory na Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.