Keď sa politická kampaň zmení na bizár…

politicka kampan bizar


Tento blog je o tom, čo sa stane keď sa originalita zmení na bizarnosť a ako sa tomu vyvarovať.

 

Video obsah v politickej kampani

Politika je vážna vec, no občas vie byť aj vtipná. Kampane prinášajú z času na čas úsmevné momenty, ktoré vyplynú z nezvládnutej komunikácie. Dnes sa pozrieme na bizarnosti vo video obsahu. Ten vie byť sám o sebe mocným komunikačným nástrojom. V tejto súvislosti možno jeho výhody opísať nasledovne: 

  1. Video ako  pohodlná forma sprostredkovania informácií .
  2. Video ako najsilnejšia forma obsahu na internete: zapája najviac zmyslov – obraz, zvuk, pohyb.
  3. Perfektne buduje dôveru – marketing je presvedčivejší a vzťah je na vyššej úrovni.

V praxi marketingu,  sa stalo súčasťou kampaní na (takmer) každej úrovni volieb. 

Amerikanizácia kampaní (označujúca  sériu postmoderných nástrojov politického marketingu) sa za posledné desaťročie významne transformovala aj do slovenských podmienok. V prípade volieb vyššieho významu ide o nevyhnutnú súčasť volebného zápolenia. Ak odhliadneme od niektorých výnimiek, veľká časť elít sa dnes pevne spolieha na účinnú kampaň. 


Politická kampaň na lokálne úrovni

Inak je tomu v prípade volieb druhoradých, kde tu a tam nájdeme príklady profesionalizovanej práce, značná časť kandidátov radšej využíva vlastné „techniky“. 

Donedávna bola  neodmysliteľnou súčasťou úsilia lokálnych kandidátov ich vlastná printová kampaň, či priamy kontakt s voličom.

S rozšírením počtu užívateľov sociálnych sietí sa lokálna kampaň preniesla z ulíc na stránky rôznych internetových skupín, či fór. Netreba príliš rozvíjať, že v tomto kontexte hovoríme najmä o sociálnych sieťach a predovšetkým Facebooku  (o neúčinnosti iných sietí – ako napríklad Twitter u českého či slovenského užívateľa – existuje viacero analýz, preto ani nebudeme diskutovať túto záležitosť v tomto blogu). 

Kandidáti sú konfrontovaní s ďaleko väčším okruhom voličov, než tomu bolo v minulosti. Okrem iného sú vystavení riziku negatívnej spätnej väzby, ak kandidát komunikovaný obsah celkom podcenil, či zanedbal. Čas kampaní prináša z času na čas aj úsmevné momenty, ktoré vyplynuli z nezvládnutej komunikácie.


Video ako súčasť kampane vo v lokálnych voľbách

Dnes sa zameriame na jeden obľúbený komunikačný nástroj politickej kampane, a to volebné spoty kandidátov v tzv. voľbách druhého významu.

Keďže volebná legislatíva, upravujúca priebeh politických kampaní, hovorí o akomsi rovnom prístupe subjektov k vysielaciemu času v období oficiálnej kampane (a to predovšetkým len  vo vzťahu k verejnoprávnym médiám), nepoznáme iné regulačné nástroje, ktoré by inak limitovali ich využívanie. 

Úspešne sa šíria na volebných profiloch kandidátov, či prostredníctvom ich Youtube kanálov. Volebné videá už nie sú len záležitosťou významných subjektov politiky a dostávajú sa aj na úroveň nižších volieb. 

Samozrejme, nie je na nich nič zlé, pokým sa nespoja so zlým strihom, nekvalitným spracovaním a dávkou nevkusu. 

Na internete možno nájsť celé spektrum nevšedných videí, ktorých spracovanie upútalo viac ako ich samotný „message“.

Azda najviac ma za posledné obdobie zaujali plodné volebné spoty z mesta Brno v rámci tamojších komunálnych volieb z roku 2018.  

Komunálny kandidáti vo svojich volebných spotoch najčastejšie prinášajú témy blízke lokálnemu voličovi, typicky z oblasti dopravy, životného prostredia, či problematiky riešenia odpadov. 

Na to, ako spraviť z poslednej menovanej oblasti atraktívnu tému pre voliča, prišiel volebný tím kandidáta na primátora mesta Brno, O. Pospíšila, ktorý umiestnil politika sociálnej demokracie priamo do kontajnera.    

 

A takto sa teda politická video kampaň nerobí

V slovenskom a českom prostredí je (zo zvláštnych dôvodov) obľúbeným trikom spojenie hudobných prvkov s niektorou programovou témou do volebného videa.

Veľká časť z nich bohužiaľ neprináša message, obsahuje skôr bezobsažný text s pohľadom na spievajúceho, či tancujúceho politika.

Opätovne vyberáme video z komunálnych kampaní v Brne v roku 2018. Záber na  prekvapenú ženu, sledujúcu tanečné prvky tímu P. Vokřála celkom vierohodne vyjadruje dojmy z videa tohto brnenského exprimátora. 

Naopak, pre porovnanie prikladáme spot koalície kandidátov do zastupiteľstva v meste Trnava z volieb 2014. V porovnaní s brnenským „Song jako Brno“ je zo spotu trnavských kandidátov zrejmý nielen program, ale i cieľová skupina voličov, na ktorú sa kampaň sústredí.

Kladiem si otázku, koľko z programu treba zmestiť do spotu, aby bola kvalitne opísaná podstata kampane kandidáta. 

Ako teda na politickú video kampaň? 

Pozrime sa teraz pozrite na to, ako by to v kampani malo vyzerať.

Často sa zabúda na to, že spot nemá obsiahnuť celistvý program, ale vystihnúť jeho kľúčové posolstvá politickej kampane.

Bežne sa však stretávame od komunálnych politikov so sériou dlhominutážnych spotov, opisujúcich vyčerpávajúcim spôsobom programové priority. 

Spomínam si, ako v mojom rodnom meste Skalica, sa v čase komunálnych kampaní 2018 kandidáti predbiehali v minutáži volebných videí. 

Kľúčová je však len vizualita a platí, že obraz je schopný priniesť viac ako tisíc vyjadrených slov. 

O skutočnosti, že možno využiť i relatívne krátke video na opis kľúčových momentov, nás presvedčila župná kampaň kandidátky TSK, R. Kačšákovej z volieb 2017. 

Bizarností, samozrejme, pribudne viac. Takýchto volebných materiálov je nespočet. V ďalšom blogu sa budeme venovať nevšedným bilboardovým kampaniam.

Autorkou blogu je Bc. Klaudia Horáková.

A s akými bizarnosťami ste sa stretli vy? Napíšte nám do komentárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.