Financovanie politických strán: Ako funguje politický fundraising?

politicky fundraising

Spôsob, aký si strany vyberú na svoje financovanie určuje, o aký biznis sa jedná. V tom texte chcem priblížiť rôzne spôsoby financovania, a aké výhody a nevýhody prinášajú. Ako všetky veci na svete, ani toto nie je čiernobiely problém. 

Aké činnosti vykonáva politická strana?

Aby členovia strany mohli presadzovať požiadavky občanov, potrebujú ich poznať, a teda sa s nimi potrebujú stretávať. Nehovoríme teraz o organizovaní guláš párty na futbalových ihriskách, podujatí pre dôchodcov a MDŽ, ale o diskusiách v uliciach či výjazdoch do lokalít, kde ľudia žijú a riešia svoje každodenné problémy. 

Strany organizujú výjazdy, podujatia, trávia čas s ľuďmi v uliciach, a na stretnutiach s predstaviteľmi miest a obcí. Ideálne nielen v čase pred voľbami (ale čas pred voľbami je vlastne vždy).

Sídlo politickej strany

Na to, aby strana fungovala, potrebuje sídlo. Ideálne je, aby si ho platila sama, a nebola žiadnemu sponzorovi (odborom, firmám a súkromným osobám) nič dlžná. Náklady na sídlo strany a ľudí, ktorí pre stranu pracujú, sú najdôležitejšie náklady, ktoré strana po organizáciách podujatí s občanmi má. 

Kvalitní ľudia v politike

Kvalita tak isto niečo stojí, a ak majú pre stranu pracovať kvalitní ľudia, potrebuje ich centrála strany zaplatiť. Jedná sa o ľudí, ktorí plánujú podujatia, pomáhajú s tvorbou programu.  Strana potrebuje právny servis, marketing, IT služby, fotografov, kameramanov, asistentov – v skratke, špecialistky a špecialistov so skúsenosťami. Práca pre stranu nemôže byť charita.

Ak má politická strana pôsobiť dôveryhodne, je dôležité, aby nakupovala služby za trhové ceny, teda žiadne 50:50 na Procházku, bez bločka, a pod. Akékoľvek zľavovanie vytvára dojem, že druhá strana neskôr získa službu nefinančného charakteru. Preto sú akékoľvek neplatené dobrovoľnícke služby profesionálneho charakteru ohrozením nezávislosti, rovnako ako veľké dary od jednotlivcov. 

Ľudia očakávajú, že ich snaha bude ocenená, a ak nie finančne, tak inak: kariérnym postupom, pridelením funkcie v budúcnosti, finančnými odmenami, keď kandidáti získajú mandát. To všetko zvyšuje požiadavku, aby strany vedeli vyzbierať dostatočné množstvo peňazí, aby ich neskôr používali bez vyžadovania zliav od dodávateľov.

Podporovatelia strany, tzv. tvrdé jadro

Strana zastupuje určité idey, ale tie sa tiež musia postupne zbierať, analyzovať, formulovať, hľadať riešenia a odovzdávať ich ďalej. Spravidla má strana svoje tzv. tvrdé jadro voličov, a potom musí zaloviť v iných vodách. To stojí energiu, čas a peniaze. Tí, čo podporujú konkrétnu politickú stranu, často pomáhajú aj ako dobrovoľníci. Môže ísť o tzv. tvrdé jadro, mládežnícke či iné platformy podľa záujmov členov. 

Aké náklady majú politické strany?

 • Mzdové náklady
 • Cestovné náklady
 • Náklady na prenájom priestorov
 • Náklady na spotrebovaný materiál
 • Náklady na reprezentáciu
 • Iné náklady (na opravy, na údržbu, na energie, na sociálne a zdravotné poistenie, na dane a poplatky) 

Aké poznáme typy financovania politických strán na Slovensku?

 • Príspevky od organizačných zložiek a iných organizácií
 • Príspevky od fyzických osôb
 • Členské príspevky
 • Príspevky z verejných zbierok
 • Dotácie (od štátu)
 • Iné (výnosy z fondu, prenájmu majetku, z predaja cenných papierov, z predaja tovaru, atď.) 

Kto financuje politické strany na Slovensku?

Strany samozrejme používajú viaceré zdroje. Ako správna firma, strana musí svoje zdroje rozdeliť, aby nebola závislá len na jednom spôsobe financovania. Dokonalý mix sa však namiešať nedá. Rozhodnutie, ako bude vyzerať financovanie ovplyvňuje, akú politiku strany robia.

Veľký sponzori politických strán

Orientácia na veľké miliónové dary od veľkých a vplyvných privádza politickú stranu  do situácie, kedy môže byť požiadavkami od veľkých sponzorov ovplyvňovaná. Ak ste raz pri moci, a niekto vám zaplatil kompletnú kampaň, ľudí, materiály a náklady, ťažko mu poviete “nie”. 

Príspevky od odborov a iných organizácií

Orientácia na odborové organizácie zase znamená, že poslanci strany môžu zastupovať viac záujmy ľudí, ktorí im platia, ako tých, ktorí ich zvolili. Odborové skupiny síce odporúčajú svojim členom, aby konkrétne strany volili, ale to nie je ich povinnosť. Naopak, povinnosťou odborov je zastupovať svojich platiacich a združených členov bez ohľadu na toho, koho volia. Orientácia na odbory môže prebiehať aj bez toho, aby od nich strana prijímala financie, úplne stačí orientácia na voličské hlasy z rovnakej cieľovej skupiny voličov. 

Členské príspevky politickým stranám

Spoliehanie sa na členské príspevky orientuje stranu na tvorbu programu, ktorý podporuje veľká skupina ľudí. Financovanie cez členov môže strhávať k populizmu, kedy budú presadzované všeobecné riešenia pre všetkých a potláčané nepopulárne riešenia, s ktorými môže veľká skupina obyvateľov a členov nesúhlasiť. Financovanie strany výlučne cez veľkú skupinu podporovateľov je neefektívne pre ohrozenie nezávislosti v rozhodovaní. 

Štátne dotácie politickým stranám

Dotácie od štátu sa môžu zdať ako dobré riešenie pre zachovanie neutrality všetkých strán. Bohužiaľ, dotácie fungujú len pre strany, ktoré už svoj model rozbehli natoľko, aby boli ich poslanci v parlamente zvolení. Výška financií sa počíta podľa počtu získaných hlasov, a počet hlasov záleží od mnohých faktorov, mimo iné aj veľkosti dostupných financií na kampaň.

Financovanie politických strán cez jednotlivcov

Ako dobre vieme, Slovensko má aj svoje špecifiká. Viacero uniknutých nahrávok potvrdilo, že strany sú financované aj jednotlivcami v miliónoch €, cez predsedov, ktorí zháňali financie vlastnou hlavou. V každoročných výkazoch strán by ste však mená jednotlivcov prispievajúcich na stranícku politiku hľadali márne – okrem tých, ktorí verejne podporujú občiansky sektor už dlhodobo. Títo často nie sú s biznisom so štátom na Slovensku spájaní, pretože ich podnikanie leží v zahraničí (Ivan Chrenko, Miroslav Trnka, Anton Zajac, atď.).

Financovanie strán, kampaní a politický marketing

Aj financovanie kampane a strany je súčasť politického marketingu. Známy v zahraničí aj ako fundraising, je dôležitý najmä v začiatkoch. Od financovania sa potom odvíja celá stratégia strany alebo aj samotných kandidátov počas kampane. Súčasťou úspešného tímu preto určite musí byť odborníci na fundraising, ktorí pomôžu zo získavaním peňazí na politickú kampaň. Tvrdenie, že získavať hlasy sa dá aj bez financií a balíku peňazí na štart sa nezakladá na realite. 

Koľko minuli na kampane strany v posledných voľbách do NRSR?

Každý hlas totiž niečo stojí, a cena jedného voličského hlasu sa nemeria v počte párkov na futbale. V roku 2016 vo voľbách do NRSR bola cena za jeden získaný voličský hlas od 125€ až po 0.005€. Efektívnu kampaň totiž nerobí len financovanie. 

 

Autorom blogu je Mgr. Matúš Zahradník.

1 myšlienka na “Financovanie politických strán: Ako funguje politický fundraising?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.