Ste politik a chcete začať so svojou fanpage? Prezradíme vám ako to na to!

fanpage politika facebook

Ste aktívny politik alebo ste sa rozhodli kandidovať a premýšľate nad svojou online prezentáciou v podobe fanpage na Facebooku, ale neviete ako na to? Dozviete sa viac v našom blogu.

Rozhodnutie prezentovať sa aj online hodnotím pozitívne. Sociálne siete sa stávajú čoraz častejšie dôležitým nástrojom v politickom súboji. Sociálne siete, konkrétne facebooková fanpage je mediálny nástroj, ktorý máte úplne vo svojej moci.

Naša hlavná otázka teda znie: Ako môžete začať so sociálnymi sieťami keď ste kandidát alebo politik?

Takto, sú to len 3 kroky:

1. Predpokladám, že účet na Facebooku už máte. Fanpage si vytvoríte po kliknutí na tento link: https://www.facebook.com/pages. Vpravo hore kliknete na zelené tlačítko vytvoriť stránku. Vyberte si kategóriu umelec, skupina, známa osobnosť, kde nájdete možnosť politik alebo politický kandidát. Ďalej tam je možnosť, kde si zvolíte názov vašej fanpage.

2. Po vytvorení fanpage sa prekliknite v hornej lište do nastavení – upraviť stránku, a ak nemáte zvoľte si šablónu politici. Jednotlivé karty si môžete potom poprehadzovať ako vám to vyhovuje.

3. Pod profilovou fotkou vypíšte použivateľské meno, budete tak ľahšie vyhľadateľný na Facebooku. To, čo tam napíšete, bude potom v linku na vašu fanpage za lomítkom: www.facebook.com/kandidatxyz.

4. Teraz je na rade profilová fotka, titulná fotka a profil.

Profilová fotka pre fanpage:

Využite priestor, ktorý máte po rozkliknutí profilovej fotky – predstavte sa – kto ste, čomu sa venujete, čo chcete presadiť. Uveďte link na vašu web stránku, ak ju máte alebo kontakt na vás, čiže telefónne číslo alebo mail.

Titulná fotka:

Môžete ju pravidelne meniť – vytvára prvý dojem z vašej fanpage. Dajte si pozor na to, aby mala správne rozmery. Aktuálne by mala mať rozmer 828×315 px. Do roku 2013 platilo pravidlo, že by na nej nemalo byť viac ako 20 percent textu, hoci toto pravidlo už neplatí, stále je dobré na to myslieť, aby tam nebolo pri veľa textu.

Profil:

Takisto ho vyplňte. Je to ďalší priestor, kde vás ľudia môžu lepšie spoznať.

Ako začať s fanpage ako politik?

Komunikačná stratégia fanpage

Predtým ako začnete pridávať príspevky vytvorte si stratégiu.

Váš úspech závisí od prijatej komunikačnej stratégie, ktorá by mala byť v súlade so stratégiou strany, ktorej ste členom.

Nebudete mať problém s tvorbou obsahu pre fanpage, ak viete prečo ste sa rozhodli participovať na politickom živote spoločnosti, aké ciele a posolstvo máte, a kto sú jeho príjemcovia. Takisto je dobré do komunikačnej stratégie zahrnúť aj to, ako často a kedy budete pridávať príspevky, či a kedy budete reagovať na komentáre. Ak táto komunikačná stratégia bude chýbať, na vašom profile bude informačný mix, ktorý sa môže prejavovať fotkami mačiatok, komentovaním počasia a vyznamných politických udalostí spolu s fotkami rodiny a toho, čo ste mali na obed.

Kde a ako získate fanúšikov?

Predtým ako začnete pozývať prvých ľudí, dajte na fanpage aspoň 5 príspevkov, aby ľudia mali predstavu o vašej fanpage a mohli sa rozhodnúť či vás chcú sledovať a či ste pre nich zaujímavý.

Prvých fanúšikov môžete pozvať spomedzi svojich priateľov na Facebooku. Takisto skúste osloviť svojich priateľov a známych s prosbou o pomoc, aby pozvali na vašu fanpage ich kontakty.

Neskôr môžete pozývať ľudí, ktorí vašej fanpage nedali lajk, ale dali lajk na niektorý váš príspevok.

A poslednou možnosťou je reklama. Predtým by ste však mali mať ujasnené, kto je vaša cieľová skupina a cieliť na ňu.

Ako a kedy pridávať príspevky?

Ako pridávať príspevky?
V prípade podnikania sa odporúčajú skôr kratšie príspevky na fanpage. V politike sa myšlienka alebo postoj väčšinou nedá vyjadriť napr.
v 140 znakoch (teda pokiaľ nie ste americký prezident :D). V tomto vám môže byť inšpiráciou fanpage bývaleho prezidenta SR Andreja Kisku,
kde boli príspevky skutočné dlhé a mali lajky, zdieľania aj vysoké organické dosahy.

Kedy pridávať príspevky?
Podnikateľom sa odporúča sledovať štatistiky a využívať najsilnejšie časy, samozrejme aj tento spôsob je pre vás aplikovateľný. Existujú aj výnimky, fanpage ex prezidenta SR Andreja Kisku sa týmto nie vždy riadila a niektoré príspevky mali mimoriadny organický úspech aj napriek tomu, že boli zverejnené v časoch, ktoré sa nepovažujú za silné pre jeho fanpage.

Rady na záver:

Neodporúčam zdielať len samostatný text.

Ak budete zdielať video, tak neodporúčam zdielať video z Youtube, ten je pre Facebook konkurencia a má ďaleko menší organický dosah ako video, ktoré je nahraté priamo na Facebooku. Takisto by ste mali pridať aj titulky, keďže veľa ľudí pozerá videá v tichom režime.

V článkoch/blogoch, ktoré budete zdielať, by takisto mali byť obrázky, aby vám Facebook potom z linku vytvoril väčší náhľad spolu s obrázkom. Obrázok by mal mať správne rozmery, aby bol Facebook schopný vytvoriť tento príspevok správne.

Buďte autentický, nech vaše príspevky neznejú, akoby vám ich písal PR expert. Cieľom je, aby vás ľudia poznali, verili vám a mali vás radi. Dávajte si pozor na to, čo zdieľate, lebo byť autentický neznamená, že máte zdielať čo jete alebo varíte každý deň. V takom prípade ste mali byť radšej food bloger.?

Zdieľajte relevantný obsah. Novinky, tlačové správy strany, alebo kampane, články v novinách, blogy, upozornenia na udalosti.

Čo sa vášho publika a cielenia reklamy týka, môžete využiť Audience insights. Sú to štatistiky o vašom publiku, kde sa na jednom mieste dozviete viac o ľudoch, ktorí vás sledujú.

Založte si Business Manager

Založením fanpage to nekončí. Existuje predpoklad, že skôr či neskôr vám niekto s fanpage bude pomáhať. Či už pridávaním postov, nastavovaní reklám alebo analytikou. Na tento účel je potrebné si založiť Business Manager. Ide o samostatné rozhranie cez ktoré to celé riadite. Založte si ho vy, aby sa spájalo s vaším profilom a aby ste vy mali plnú moc nad tým komu dáte zdieľaný prístup a za akým účelom.

Ako si založiť Business Manager?

  1. Dajte si do internetového prehliadača www.business.facebook.com a vpravo hore možnosť vytvoriť účet.
  2. Priradíte vašu už existujúcu fanpage, ale takisto ju môžete vytvoriť priamo tu.
  3. Pridajte reklamný účet. Choďte do nastavení a pridajte nový reklamný účet.

A to je všetko. Želám vám veľa úspechov s fanpage. 

Otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.