Ako vyhrať voľby?: 15 užitočných rád od politológov

ako vyhrat volby

Povedzme si otvorene hneď na úvod, že žiadny zaručený recept na to, ako vyhrať voľby nie je. Víťazstvo vo voľbách ovplyvňuje množstvo premenných. Niekedy rozhodne o víťazstve napríklad len 875 hlasov, ako tomu bolo v prípade volieb župana v Košiciach v minulom roku. Voľby sa teda nedajú vyhrať ako keby šmahom čarovného prútika, neexistuje na to ani recept, ako keď pečiete koláč. V zmysle, že spravím presne toto a takýto bude výsledok.

Zoberme si ako príklad posledné voľby do NR SR, teda v roku 2016 sa rozhodlo kandidovat až 23 politických subjektov a celkovo išlo o 2918 kandidátov. A to ešte nie všetky strany ponúkli 150 kandidátov, keby tomu tak bolo, toto číslo by bolo ešte väčšie. Z toho nám vychádza jeden kandidát na každých 2500 obyvateľov. Neuveriteľné číslo. Ako zvíťaziť v takej konkurencii? V konečnom dôsledku možno ani o konkurenciu nejde. Neviem si predstaviť, že by všetci svoju kandidatúru mysleli skutočne vážne a nešlo len o nejaký rozmar. Veď možno aj vo svojom okolí máte ľudí, ktorí kandidovali už všade a nikdy sa nikde nedostali. A v konečnom dôsledku možno ani nikdy nič pre nikoho nespravili. Ale, aby sme im nekrivdili, možno len jednoducho nemali toľko nazvime to šťastia.

Pretože, hoci sa hlasovanie samotné zdá byť aktom pomerne jednoduchým, tak na tento akt má vplyv celý rad faktorov, ide o faktory uvedomované a neuvedomované, racionálne a neracionálne, sebecké, ale aj nesebecké.

Na druhej strane v konečnom dôsledku vždy niekto voľby vyhrá. Bezohľadu na to, koľko postov sa obsadzuje a koľko ľudí kandiduje. Ako teda na to? Ako tie voľby vyhrať? A čo mám spraviť preto, aby aj keď tie voľby nevyhrám, nevyzerám ako človek, čo len všade skúša šťastie?
Najprv som spísala zopár faktorov, ktoré majú vplyv na úspech vo voľbách, respektíve veci, ktoré pomáhajú vyhrať voľby. Samozrejme treba ich namixovať tak, aby vám vytvorili stratégiu, ktorá vám víťazstvo pomôže dosiahnuť. Aj na to tu je politický marketing.
No počas písania tohto blogu mi napadla myšlienka, že si spravím krátky prieskum u kolegov, politológov a položila som im dve otázky:

Keby si mal/mala dať len jednu dobrú radu, ako vyhrať voľby, čo by to bolo?

Keby si mal/mala dať len jednu dobrú radu, čomu by sa mal kandidát v kampani vyvarovať, čo by to bolo?

A vy máte teraz to šťastie, že nedostane rady ako vyhrať voľby len dve, ale rovno 15. Nech sa páči, tu sú:
1. Zrozumiteľne vysvetlite dôvod, prečo by mali ľudia voliť práve vás.
2. Nekomplikujte svoje myšlienky.
3. Sformulujte program s ktorým budete kandidovať a predstavte ho.
4. Stretávajte sa s ľudmi.
5. Buďte verný svojmu presvedčeniu až do konca.
6. Pri reklamnej kampani využite aj sociálne siete.
7. Rozoznajte stratégiu protikandidáta.
8. Vyhýbajte sa osobným útokom na ostatných kandidátov.
9. Buďte prístupný kompromisu.
10. Pracujte systematicky.
11. Angažujte sa aj mimo volebnej kampane.
12. Neveďte agresívnu kampaň a negatívnu kampaň.
13. Vyhýbajte sa zavádzaniu a populizmu.
14. Dbajte na to, aby ste nevyvolali pochybnosti ohľadom transparentnosti financovania vašej kampane.
15. Nestavajte svoju kampaň na zlyhaniach niekoho iného a jeho osočovaní, ale zamerajte sa na seba a svoje ciele.

Autorkou blogu je Mgr. Silvia Tančinová.

Je pre vás tento blog užitočný? Doplnili by ste niečo? Máte otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu alebo na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.