V minulom blogu na tému ako vyhrať voľby, sme vám predstavili 15 rád ako vyhrať voľby. Hoci na to ako vyhrať voľby neexistuje presný návod, pretože potom by to bolo ľahké pre všetkých, existuje niekoľko dobrých rád, ktoré vám môžu úspech priniesť.
V dnešnom blogu si bližšie rozoberieme prvú radu z posledného blogu o tom, ako vyhrať voľby a to je: zrozumiteľne vysvetlite dôvod, prečo by ľudia mali voliť práve vás.
Aby sme sa priblížili k podstate tohto argumentu, a teda prečo má význam odlíšiť sa, bude lepšie, ak poukážeme na príklady chýb robených v kampaniach na národnej úrovni.
Problémom v takýchto kampaniach býva, že sú všeobecné a nič nehovoriace.
Často sa tejto chyby dopúšťajú nové subjekty, pre ktorých je až vstup do politiky momentom, kedy sa začínajú profilovať a zisťovať, ktoré témy sú pre voličov atraktívne a aký elektorát možno mobilizovať.
Široká (nevyprofilovaná) kampaň zvykne byť len prvotným postojom a skôr akýmsi strategickým ťahom voči voličom, ktorí (zdá sa) veria v havlovskú ,,nepolitickú“ politiku, že ju je možné robiť odborne a možno bez ,,nezmyselných“ politických či ideologických ťahaníc.
Problémom je, že to funguje len dočasne, alebo inak povedané funguje dovtedy, dokým je ešte niekto ochotný uveriť. Ako si nižšie ukážeme, dá sa to použiť len do momentu, kým sa nezhostíte verejnej funkcie.
Aké témy ponúkajú takéto strany?
-
zväčša nové témy: problémy ekonomiky, trhu, technológií, byrokracie
-
ak sa predsa len zdôrazňuje nejaká inakosť, poukazuje sa na neskúsenosť kandidáta s politikou: stretávame sa s pyšnými prehláseniami, že kandidát je v politike nový, alebo v nej nikdy predtým nepôsobil, prípadne že je nedotknutý aférami predošlých období
-
protest proti starej generácii politikov
-
zapôsobí aj argument, že kandidáti na kandidátke sú ,,odborníci“ (známe prehlásenia ,,chceme vládu odborníkov“ a pod.)
Pozrime sa teraz na príklady z praxe:
S podobným apelom prišlo hnutie ANO do českej politiky v roku 2013, paradoxne skúsilo túto tému zopakovať aj v kampani do PS PČR v roku 2017, hoci už nešlo o subjekt nestranícky resp. bez politickej praxe.
Určite je tu na mieste výhrada, prečo však bolo toto hnutie vo voľbách najúspešnejším subjektom, hoci ponúkla typ kampane, ktorý sme doposiaľ v blogu kritizovali.
Program síce môžeme na jednej strane označiť za všeobecný a povrchný, pozrime sa však na typ emócií, s ktorými kampaň A. Babiša pracuje. V danom čase sa vskutku šikovne dokázali využiť negatívne emócie, ktoré v spoločnosti panovali. Pri inej spoločenskej situácii by takýto program zrejme ťažko obstál.
Podobne si pripomeňme nástup strany SMER a jej kampaň z roku 2002, ktorá sa takisto profilovala ako neideologický subjekt so silným antistraníckym nádychom. Je to teda celkom iná situácia, než v kampani tejto strany z roku 2006, kedy už vystupuje ako ľavicovo-orientovaná strana.
Dôležitým atribútom úspechu týchto dvoch kampaní sa tak stalo načasovanie.
Kedy sa táto taktika používa?
V čase straníckeho vyčerpania alebo spoločenských kríz. Ak ste niekedy zúčastnili nejakej demonštrácie alebo sa zúčastníte, skúste si všimnúť, aké typy ľudí a názorov sa zvyknú objaviť v čase všeobecnej nespokojnosti vo verejnosti. Stačí, ak ide o bežný protivládny protest, môžete vedľa seba stretnúť sociálneho demokrata a krajného pravičiara. Prečo? Všeobecné formulované ciele a heslá na mítingoch (ako je spravodlivosť, zastavenie korupcie) bežne prilákajú ľudí z rôznych táborov, o to väčšie je rozčarovanie, keď strana/hnutie začne časom svoje postoje bližšie špecifikovať.
Autorkou blogu je Bc. Klaudia Horáková.
Je pre vás tento blog užitočný? Doplnili by ste niečo? Máte otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu alebo na