Ako vyhrať voľby?: využite silu sociálnych médií!

facebook

V prvom blogu na tému ako vyhrať voľby ste si prečítali 15 rád, ktoré vám pomôžu vyhrať voľby. Jednou z nich bola aj: pri reklamnej kampani využite sociálne siete.

Odhliadnuc od pomerne aktuálnej kauzy Cambridge Analytica, tak sociálne siete samé o sebe vám určite voľby nevyhrajú, ale určite sú súčasťou každej dobrej stratégie.

V zahraničí je medzi politikmi rozšírení Twitter a Facebook a nedávno začali politici nielen u nás, ale aj v zahraničí využívať Instagram. No nie všetkým politikom to na Instagrame aj ide, o čom svedčí napríklad článok v britských novinách Metro alebo u nás v Denníku N.

Twitter v našich končinách nie je príliš rozšírený. Pozrime sa preto na Facebook a Instagram a počet užívateľov na týchto sociálnych sieťach, aby som lepšie ilustrovala ich potenciál na získanie voličov.

infograficka socialen siete facebook instagramZdroj: fanpage 2muse.sk na Facebooku

Čo sa týka počtu užívateľov na Instagrame je tam stále potenciál pre rast, ľudia neustále prichádzajú a tak ho aj u nás postupne začalo čo raz viac firiem zapájať do svojich marketingových stratégií.

Čo sa týka Facebooku, tam už je pomerne veľa ľudí, avšak čím vyššia veková kategória, tým menej používateľov v danej vekovej kategórií. No na druhej strane títo ľudia majú volebné právo, takže kampaň, ktorá by bola vedená len na Facebooku by nemusela byť až tak efektívna, avšak na druhej strane je dôležité si uvedomiť, kto je vaša cieľová skupina. Všetko záleží na celom množstvo premenných. No nezabúdajte na fakt, že čím starší ľudia, tým ich je na Facebooku menej.

Aby som ilustrovala rozdiely o ktorých píšem, pozrite sa na dáta z ČR na tému voliči vs. používatelia Facebooku, ktoré boli porovnávané pred voľbami do Poslaneckej snemovne minulý rok a sú spomínané v tomto rozhovore.

Sociálne siete však môžu výrazne pomôcť napríklad pri mobilizácií prvovoličov ako v prípade Labouristickej strany minulý rok vo Veľkej Británií.

Je potrebné si uvedomiť, že sociálne siete sú skvelým mediálnym nástrojom, ktorý máte vo svojich rukách. Môžete s ním osloviť široké množstvo potencionálnych voličov či byť v kontakte s voličmi minulými. Ale tak ako s každým nástrojom, tak aj s týmto je potrebné vedieť pracovať.

facebook socialne siete socialne media volby

Ako teda vyhrať voľby aj s pomocou Facebooku?

Kompletný návod ako efektívne využiť fanpage na Facebooku ako mediálny nástroj politika som pre vás už dávnejšie spísala do e-booku a zadarmo ho môžete získať tu.

Pozrime sa teraz na to, čo je pri Facebooku najdôležitejšie

Predtým ako začnete pridávať príspevky vytvorte si stratégiu. Úspech závisí od prijatej komunikačnej stratégie, ktorá by mala byť v súlade so stratégiou strany, ktorej ste členom. Nebudete mať problém s tvorbou obsahu pre fanpage, ak viete prečo ste sa rozhodli participovať na politickom živote spoločnosti, aké ciele a posolstvo máte, a kto sú jeho príjemcovia.

Takisto je dobré do komunikačnej stratégie zahrnúť aj to, ako často a kedy budete pridávať príspevky, či a kedy budete reagovať na komentáre.

Ak táto komunikačná stratégia bude chýbať, na vašom profile bude informačný mix, ktorý sa môže prejavovať fotkami mačiatok, komentovaním počasia a významných politických udalostí spolu s fotkami rodiny a toho, čo ste mali na obed.

Neodporúčam si brať príklad z náhodných fanpage na Facebooku, pretože politici často vytvárajú nevhodný informačný mix a firmy komunikujú nepravidelne alebo sa snažia len predávať.

Ako by ste mali na Facebooku komunikovať?

V prípade podnikania sa odporúčajú na fanpage skôr kratšie príspevky. V politike sa myšlienka alebo postoj väčšinou nedá vyjadriť napr. len v 140 znakoch (teda pokiaľ nie ste americký prezident :D). V tomto vám môže byť inšpiráciou fanpage prezidenta SR Andreja Kiskukde sú príspevky skutočné dlhé a majú lajky, zdieľania a aj vysoké organické dosahy (no aj tam klesli v dôsledku zavedenia nechválne známeho Prieskumníka).

Podnikateľom sa odporúča sledovať štatistiky a využívať najsilnejšie časy, samozrejme aj tento spôsob je pre vás aplikovateľný. Existujú aj výnimky, fanpage prezidenta SR Andreja Kisku sa týmto nie vždy riadi a niektoré príspevky mali mimoriadny organický úspech aj napriek tomu, že boli zverejnené v časoch, ktoré sa nepovažujú za silné pre jeho fanpage.

socialne siete, instagram

A čo voľby a Instagram?

Tam je takisto dôležité mať stratégiu a obsah by sa mal líšiť od Facebooku. Ako si takúto stratégiu vytvoríte? Podobne ako v prípade Facebooku je dôležité vedieť:

  • aký typ obsahu použijete
  • ako často budete pridávať nové príspevky a kedy
  • ako často a kedy budete odpovedať na komentáre
  • a samozrejme je dôležité poznať vašu cieľovú skupinu, ku komu hovoríte

Pozrime sa teraz na 5 politických účtov na Instagrame, ktoré vám môžu slúžiť ako inšpirácia:

  1. vizuálne najkrajší sa mi zdá byť Instagram jordánskej královnej 
  2. najviac followerov na Instagrame má indický premiér
  3. jeden z najkomentovanejších profilov na Instagrame má kanadský premiér
  4. za videnie určite stojí aj profil nemeckej kancelárky, aj keď followerov má asi menej, ako by ste čakali
  5. samozrejme nemôžem opomenúť ani profil nášho prezidenta

Autorkou blogu je Mgr. Silvia Tančinová.

Je pre vás tento blog užitočný? Doplnili by ste niečo? Máte otázky? Napíšte mi na silvia@politickymarketing.eu alebo na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.